Zimní Hochschwab na sněžnicích – Silvestr (29.12.2013 – 1.1.2014)

Vzdálenost z Brna: 277 km – trasa zde – přibližně čtyři hodiny jízdy z Brna

Výchozí bod: Seewiesen

Délka akce: 4 dny(ale stačí 2)

Převýšení: cca 1300 metrů

Možnost přespání: winterraum na chatě Voisthaler hütte a winterraum na chatě Schiestlhaus (info níže)

Parkování: zimní parkoviště vyznačeno v mapě modrým P (je na hlavní silnici), červeným P vyznačeno letní parkoviště

Vhodná mapa: Freytag & Berndt WK5041 (Hochschwav, Aflenz, Wildalpen, Salzatal) – 1:35 000 nebo Freytag & Berndt WK 041 – 1:50 000 – POZOR WK 5041 je pouze přiblížená WK 041 s menším záběrem, není podrobnější, nicméně i přes to mám radši WK 5041

Informace o lavinovém nebezpečí: http://www.lawine-steiermark.at/

Doporučení a upozornění:

  • Při lavinovém stupni vyšším než dva nedoporučuji.
  • Pokud neznáte cestu od Voisthaler hütte přes Ochsenreichkar na chatu Schiestlhaus v zimě se ji vyhněte, není vidět značení a můžete dost bloudit v mlze by to mohlo i skončit špatně. V zimně neznačen pouze úsek Voisthaler hütte k Ochsenreichkar. Dále po hřebeni značeno tyčemi  po cca 100 metrech.
  • Z údolí Obere Dullwitz značeno vysokými tyčemi cca po třiceti metrech až k Schiestlhaus, relativně bezpečná cesta i v mlze.

Schiestlhaus - winterraum:

V chatě otevřená část jídelny jako winterraum na zimu, čtyři postele (pro 6 – 8 lidí), lavice a dlouhý stůl. Další lidé na zemi. Součástí je i winterraumu je i WC. K dispozici deky. Winterraum vytápí slunce, uvnitř příjemné teplo. Za přespání se neplatí. Celkově se může podle mě dovnitř vlézt až dvacet lidí.

Voisthaler hütte – winterraum:

Skládá se ze dvou malých místností. V první místnosti stůl, lavice a místo na věci. V druhé kamna, dvoupatrová postel na které se může vyspat dle mého názoru pět lidí. Na zem se vejde jen pár lidí v první místnosti. U chaty je lanovkou dovezen koks, pokud ho použijete je zde i kasička do které hodíte vámi zvolený obnos. Hodí se vzít Pepo na podpal. K dispozici deky.

Tak trochu jiný Silvestr 2013/2014 (29.12.2013 – 1.1.2014):

Plán udělat Silvestr na Hochschwabu jsem měl v hlavě již pár let a „letos“ se mi k němu povedlo přesvědčit dalších devět odvážných lidí. A když předpověď ukazovala relativně dobré počasí, nezbylo nic jiného, než sednout do aut a vyrazit.

První den nás čekala cesta do vesničky Seewiesen, kde jsme nechali auta a na blátě vyrazili směr Voisthaler hütte. Cestou na letním parkovišti potkáváme Felícii na středočeských značkách a tak se plní předpoklad, že tento trochu netradiční nápad jsem neměl jenom já. Stálý sníh začíná u Florl hütte, čímž definitivně utínáme debatu o zbytečnost sněžnic a soustředíme se na debatu o zbytečnosti lavinového vybavení. Nicméně vždy lepší být připraven na vše. Po čtyřech hodinách jsme u chaty Voisthaler hütte, kde jsou už čtyři Češi ve winterraumu. Jelikož je winterraum plný stavíme všichni stany. Večer ještě čtveřici trochu děsím, aby se bez výbavy nevydávali spát na horní chatu, může být plná a neměli by kde spát. 20-1920x1220

Ráno zjišťujeme, že bububu fungovalo a vyrazili nahoru pouze na lehko. My pomalu vaříme čaj, balíme a vyrážíme okružní cestou přes Ochsenreichkar. Naštěstí cestu znám a proto nebloudíme Počasí taky nevypadá špatně, tak si celý den užíváme a prázdná chata Schiestlhaus je nám příjemnou odměnou za cca čtyř hodinový pochod. Asi hodinu po nás vidíme přicházet tři postavy, o to větší překvapení, když se ve dveřích zjeví další tři Češi, kteří ten den potkali další pětici Čechů. Výsledek na Hochschwabu bylo od 29.12. do 1.1. 22 Čechů a 2 Maďaři. Večer se ještě pouštíme do budování iglú a zahrabu. 47-1920x360

V úterý (31.12.) nám bohužel počasí nepřeje, není vidět na krok. Tak si hrajeme alespoň jak malé děti se sněhem. Doděláváme zahrab, iglú a i dva sněhuláci vyrostli. Večer trávíme společně u nevinné hry Macháčka, a už to vypadá, že původní plán vyjít na Hochschwab na půl noc nemá kvůli počasí cenu. Nicméně jdu se z hecu podívat na stav počasí, v hlavě zrozený vtípek po pár deci slivovice, že řeknu nepravdu a povím jak je venku krásně, abychom vyrazili. Jenom, že ono je opravdu krásně, tak s radostí všechny burcuji k odchodu na vrchol. Pár minut po půlnoci už sledujeme ohňostroje v údolích pod námi od vrcholového kříže. Děláme první novoroční zápis do vrcholové knihy a otáčíme. 61-7000x1646

Prvního nás budí nádherný východ slunce a tak aktivně vyrážím fotit na vrchol. Prostě nádhera viz. fotky. Po návratu už jenom balíme, loučíme se s kluky a razíme směr auto za svitu slunečních paprsků. Prostě nový rok jak má být. Všem tímto ještě jednou děkuji za skvělou akci a třeba jsem někoho inspiroval k Silvestru ve vysokých horách bez lidí do dalších let.

 PS: Fotky jsou od všech účastníků, bohužel jsem je přejmenoval a nevím, kdo co fotil. Proto není u fotky žádný autor. Doufám, že to nevadí.

Autor: Michal

Komentáře

  1. [...] jak to vypadá na Hochschwábu na silvestra za hezkého počasí se můžete podívat na http://www.navandr.eu [...]