Großvenediger na skialpech (25.-28.3.2016)

Vzdálenost z Brna: 550 km – trasa zde – šest hodin jízdy z Brna

Výchozí bod: kousek za vesničkou Sulzau, záleží podle sněhu kam až se dá vyjet

Délka akce: 4 dny (při dobré kondici a dobrém počasí se to dá stihnout za dva dny)

Možnost přespání:
chata Kürsingerhütte - web - ceník zde
chata Postalm – web - cena cca 40 Euro na noc
nouzová chata Obersulzbach hutte – je tam malý winterraum, ale nebyl jsem uvnitř, tak bližší info podat nemohu

Parkování: u krajnice na silnici, tam kam se dá zrovna dojet a je volné místo

Cesta na Kürsingerhütte

V hlavě bylo naplánováno, že bychom mohli chvíli po desáté ráno vycházet od auta, bohužel to se nekoná a nakonec vyrážíme těsně po dvanácté. Rozcestník ukazuje 6 hodin na chatu (v létě). Máme co dělat. První tři hodiny držíme tempo s letním časem, bohužel pak dochází síly a výrazně zpomalujeme. Do toho začíná i sypat. No nic zatínáme zuby a pokračujeme dál. Když už je nám jasné, že to do tmy nestihneme, dáváme pauzu na čaj na Obersulzbach hutte. I když vyhlídky nejsou úplně růžové, jsou tu kluci ze Slovenska jenom s mačkami a to jim vůbec nezávidíme. Tma nás dohání cca 400 v. m pod chatou, ale oriantace je jednoduchá díky GPS a jasně vychozené stopě. U jezera pod chatou ještě necháváme batoh, abychom byly rychlejší a další den měli co dělat. Mě ještě cca 400 metrů od chaty ujede lyže do údolí, aby byl ten den krásně zakončen. Nicméně další den obojí nacházíme a tak je radost z výstupu zatím ničím nezkažená.
Shrnutí: vzdálenost cca 20 km, převýšení 1600 v. m, čas první skupina 8,5 hod. a druhá 9,5 hod.

Výstup na Großvenediger

Po odpočinkovém dni na chatě vyrážíme v šest ráno vstříc vrcholů pronásledování celou chatou, která se během soboty naplnila (cca 150 lidí). Po necelých pěti hodinách jsme v sedle mezi Malým a Velkým Venedigerem. Jediné horší místo byl závěrečný výstup do sedla, kde nám ledové plotny celkem zatopily, jelikož v půjčovně nepůjčují mačky na skialpy. Závěrečný úsek si užíváme výhledy a v 11:30 už stojíme na vrcholu. Je tu celkem nával, tak povinných pár fotek, nazouváme lyže a vydáváme se na zaslouženou cestu dolů po většinu času den starým prašanem. Prostě nádhera. Po příchodu na chatu pijeme, vaříme, jíme. Zkrátka oslavujeme podařený výstup.
Shrnutí: vzdálenost cca 5,5 km, převýšení 1250 v. m, čas na vrchol 5,25 hod., čas dolů cca 2,5 hod. DSC_1837-1600x900

Sjezd k autu

Pro nás na skialpech zábava až na vrchní část, kde byla nepříjemná krusta. Pro Martina na snowboardu boj a občasné šlapání, tak ale snad si to též užil. I se zastávkou na pivo na Postalmu jsme za čtyři hodiny u auta a vyrážíme domů.

 Autor: Michal