Zimní přechod Schneealpe na sněžnicích (22.2.-23.2.2014)

Vzdálenost z Brna: 243 km – trasa zde – necelé tři hodiny jízdy z Brna

Výchozí bod: Altenberg an der Rax

Délka akce: 2 dny

Převýšení: cca tisíc metrů

Možnost přespání: winterraum na chatě Schneealpenhaus a winterraum na chatě Kurtatsch hütte (info níže)

Parkování: vhodná místa jsem vyznačil v mapě modrým P, stejně tak jsou dobře vyznačená v mapě Freytag & Berndt WK022 (Semmering, Rax, Schneeberg, Schneealpe)

Vhodná mapa: Freytag & Berndt WK022 (Semmering, Rax, Schneeberg, Schneealpe) – 1:50 000

Informace o lavinovém nebezpečí a výšky sněhu na Raxalpe: http://lawinenwarndienst-niederoesterreich.at/ a http://www.bergfex.com/raxalpe/schneebericht/

Doporučení a upozornění:

  • Nedoporučuji jít přechod v opačném směru (viz. mapka)!
  • Při lavinovém stupni vyšším než jedna nedoporučuji chodit nahoru ani dolů cestou přes Naßkamm v jednom místě se jde 40° lavinovým kotlem mezi skalami. Při vyšším množství sněhu může být toto místo bez maček a cepínu rovněž nepříjemné.
  • Pokud již z údolí vidíte, že nahoře není dobrá viditelnost a víte z informací o sněhu, že na Rax-alpe je více jak 70 cm sněhu vyhněte se našemu prvnímu dni (viz. mapka), značení cesty od Schneealpenhaus k Lurgbauer hütte a dál není uzpůsobeno pro zimní putování. Proto v mlze nemusí být problém zabloudit.
  • Od Kurtatsch hütte k Schneealpenhaus značeno vysokými tyčemi cca po dvaceti metrech, bezpečná cesta i v mlze.

Schneealpenhaus – winterraum:

V chatě otevřená jídelna jako winterraum na zimu, proto pouze dvě rozkládací postele, jinak lavice a stoly na kterých se bez problémů vyspí až 17 lidí plus další na zemi. Jsou k dispozici deky a v chladničce voda, pivo, limonády, při konzumaci dáte vámi zvolenou částku do kasičky, ze které si můžete i rozměnit. Ve winterraumu bohužel nelze topit, ale uvnitř je cca o 15°C tepleji než venku. Ve winterraumu není nikde určená částka za přespání.

Kurtatsch hütte – winterraum:

Malá chata, jejíž jedna půlka je otevřená jako winterraum. Myšleno spíše na ukryt před nepřízní počasí než na spaní. Nicméně pro čtyři lidi může nabídnout nocleh na zemi v čistém prostředí. Vybavení viz. fotka. Není možnost topit.

Putování za zimou – díl druhý:

U nás příjemných deset stupňů, slunce to celý týden pralo do nás. Nicméně to není únor jaký si představuji, tak jsem našel bandu dalších šesti odvážlivců a vyrazili jsme za zimou do blízkých rakouských alp Schneealpe(západně od Raxalpe). P1070692-1600x1201

Původní plán byl vyrazit od informačního bodu v Altenberg an der Rax, ale kvůli dešti jsme vyjeli ještě o trochu výš až na parkoviště pro cestu přes Naßkamm, kde už se déšť měnil na sníh. Na batohy jsme připnuli sněžnice, hodili je na záda a vyrazili směr Naßkamm. Dále k chatě Lurgbauer hütte, u které nás teprve dohání plíce a zde si užíváme v pěkné vichřici to pravé zimní počasí. Vždyť za zimou jsme chtěli. Po krátké pauze a nabalení co největšího počtu vrstev na sebe, pokračujeme v mlze a větru směr Schneealpenhaus. Dveře winterraumu otevíráme asi po pěti a půlhodinách chůze od auta, nicméně nikomu se z tepla ven nechce a tak zbytek dne děláme teplé čaje, pijeme slivovici a jíme delikatesní dobré hostince. P1070749_50_51_fused-1600x1197

V neděli se probouzíme do krásného dne a tak plníme původní plán a jdeme se bez batohů podívat na nejvyšší vrchol Schneealpe – Windberg 1903 m.n.m. Okruh zvládáme asi za hodinu a půl i s vrcholovým focením. Na chatě si dopřáváme oběd, teplého čaje, balíme, uklízíme a píšeme zápis do deníku. Z chaty jsme dole v Altenberg an der Rax u zastávky, hospody a infopointu cestou přes Kurtatsch hütte asi za tři hodiny. Vydávám se na lehko k autu, nicméně asi po dvou minutách chůze si stopuji dva hodné důchodce, kteří mě hází až k autu a u děcek jsem za deset minut zpět. Nakládáme věci a vyrážíme zpět do jarního Brna. Všem zúčastněným tímto děkuji za hezký víkend!

Autor: Michal

Komentáře

  1. [...] winterrraum jsem již trochu popsal zde: Klikni zde! [...]