Kyrgyzstán – Informace, mapy a tipy

ÚVOD     INFORMACE,TIPY A MAPY     ČLÁNKY     VIDEO

Doufám, že následující stránka pomůže těm jejichž cesta směřuje směr Kyrgyzstán. Pakliže, má někdo nějaké užitečné informace, kterými bych mohl stránku obohatit. Rád je zde zveřejním.

Všem před odjezdem do Kyrgyzstánu výrazně doporučuji se naučit azbuku, hodné vám to usnadní pobyt.

Všeobecné informace o Kyrgyzstánu najdete ZDE a ZDE. Pro vstup do Kyrgyzstánu nejsou pro občany ČR potřeba víza ani není potřebná následná registrace na OVIRu, jako v jiných postkomunistických zemích. 

Všechny informace jsou platné k červenci/srpnu 2014

Bankomaty, platební karty a výměna peněz

Bankomaty jsou dostupné v městech a je jich poměrně dostatek. Problém nastává pouze v případě, že vlastní jinou platební kartu než VISA. Což by náš problém, protože jsme všichni měli MasterCard. VISA přijímají všechny banky/bankomaty. MasterCard p��ijímají pouze banky Kazkommertsbank a Demir bank. Ze všech bankomatů se dají vybírat jak Somy, tak Dolary. Na letišti v Bishkeku jsou bankomaty všech místních bank, tak není s výběrem peněz problém. V Bisheku taky není problém najít bankomat na MasterCard, můžete napsat též do map na googlu „ATM Demir/Kazkommertsbank  Bishek“, případně se zeptáte v nějaké bance nebo místních rádi poradí. Horší situace je v Oshi, kde jsou pouze tři bankomaty Kazkommertsbank (Demir bank nevím). My jsme našli jeden u kterého je přímo hotel Tač-Mahál, kde jsme i levně spali. Najdete ho ZDE. Na bankomaty pro MasterCard můžete použít i tento vyhledávač: MasterCard vyhledávač 
Pouze v pár větších obchodech lze platit platební kartou a to pouze VISA.
Směnárny jsou doslova na každém rohu a kurzy nejsou špatné. Mění se ovšem pouze Eura, Dolary a Rubly. Směnárny jsou i na letišti.

Doprava z letiště a na letiště v Bisheku

Na letiště v Bisheku jezdí maršrut číslo 380. Cena je 50 SOM (20,-kč). (Jednou si od nás vzal i 20 SOM (8,-kč) za zavazadla). Maršrut vás odveze na západní autobusové nádraží.
Odjezd maršrutky číslo 380 směr letiště je kousek cca 1 Km od západního autobusové nádraží. Mapa ZDE.
Taxi z letiště na západní autobusové nádraží stojí 500 SOM (200,-kč) pokud je to malé auto i 400 SOM, ale musíte si to vyhádat, fixní ceny nejsou. Rozhodně nekývnout na jejich první nabídku. Platí se vždy za auto, ne za osobu.
POZOR: Ať pojedete kdekoliv taxikem, stopem, vždy dohodněte cenu předem když tak neučiníte můžou po vás chtít nepříjemně vysokou částku!

Doprava maršrutkami po bisheku stojí 10 SOM (4,-kč) nebo 12 SOM (5,-kč). Záleží na maršrutce. Trolejbusy a autobusy stojí 8 SOM, nastupuje se prostředními dveřmi a vystupuje předními, platí se při v��������stupu ������idiči.

Spaní v Hotelech

Bishkek
Spali jsme v soukromém hotýlku naproti západnímu autobusovému nádraží, vchod z boku železnými vraty přes zvonek, nijak to není označeno,  za 1500 SOM (600,-kč) na noc s tím, že 500 SOM (200,-kč) jsme zaplatili navíc za to, že tam budeme až do večera, tudíž celkově 2000 SOM (800,-kč). Teplá sprcha, turecký záchod, televize, čisté a pohodlné postele.
Další hotel je hned vedle (východně) od autobusového nádraží. Normálně označený, cena podobná, pouze byl plný.
Další hotely v Bisheku: http://www.centralasia-travel.com/en/countries/kirgistan/hotel/bishkek
Osh
Nás se agentura po odjezdu z BC snažila nacpat do hotelu Sunrice, což je luxusní hotel evropského charakteru stojí 57$ za pokoj pro dva a noc. My jsme si ovšem našli hotel Táč-Mahál u bazaru a zároveň bankomatu Kazkommertsbank za 2000 SOM (800,-kč) na noc a pokoj pro čty��i. Celkem čistá koupelna, normální záchod, WiFi, vana a sprcha s teplou vodou, na pokoji větrák. Najdete ho zde: maps.google.cz
Další hotely v Oshi: http://www.centralasia-travel.com/en/countries/kirgistan/hotel/osh

Nákup sportovního vybavení a plynových bomb Bishkek

Ve městě bude asi více míst kde bomby sehnat, ale obvyklé místo je obchod se sportovním vybavením RedFox, májí klasické šroubovací kartuše 230g jednu za 500SOM (200,-kč) (jiné nevedou). Lze tu koupit boty(i expediční), oblečení, batohy(Osprey),… Bohužel mapy tu nekoupíte. Obchod se nachází ZDE.
Pokud máte čas můžete se zajet podívat i na Dordoy Bazar, kde je obchod The North Face s kopiemi sportovního obleční (Gore-Texové bundy, kalhoty, atd.), nachází se asi 70 metrů jiho-západně od místa, které je označeno na mapě jako Dordoy Bazaar: https://www.google.cz/maps/place/Dordoy+Bazaar
Ze západního autobusového nádraží se na Dordoy bazar dostanete maršrutkou číslo 177.

Jídlo

Ceny v obchodech jsou vůči těm naším přibližně na polovině, pouze mléčné výrobky jsou naopak zhruba dvakrát dražší než u nás a masné výrobky zhruba za stejnou cenu.
Vodka stojí od 120 SOM (48,-kč) za 0,7l do 500 SOM (200,-kč).
Pivo se prodává hodně v PET lahvích za 2l od 100 SOM (40,-kč) do 160SOM (64,-kč).
V běžných restauracích stojí jídlo od 80SOM (32,-kč) do 160 SOM (64,-kč).
Příklady jídel:
šašlik – maso grilované na špejli, nejčastěji skopové, ale i hovězí či kuřecí
samsa – pečená/smažená taštička z listového těsta plněná skopovým masem, zelím a cibulí
lagman – tlusté špagety(makarony) se zeleninou omáčkou a masem
mastava – „gulá��ov�� polévka“ s brambory, masem a rýží
bištex – masový karbenátek, rýže, bramborová kaše a vajíčko
kotlet – masový karbenátek
dále se dá objednat: pelmeně, kebab, hamburger,…

Národní park Ala-Archa

My jeli taxíkem od obchodu RedFox až k hotelu Ala-Archa za 1100 SOM (433,-kč) (opět cena za celý taxik), plus jsme museli vstup do parku zaplatit i za auto taxikáře.
Podle fotky co se mi povedlo udělat jezdí, před bránu parku maršrut 161, odkud jezdí si přečtěte z cedule na maršrutce. Foto ve velkém rozlišení k otevření ZDE. Od brány do centra by měla stát 40 SOM (16,-kč).
Z parku jsme jeli maršrutkou co jela soukromě nahoru, dovezla nás k západnímu aut. nádraží  za 100 SOM na osobu i s velkými batohy.
Vstup do parku je 80 SOM (32,-kč) za osobu a 250 SOM (100,-kč) za auto.
U hotelu Ala-Archa na konci silnice je možnost koupit nějaké základní potraviny(chleba, rybičky, pití, sladkosti) jsou zde tři obchody.
V bivaku Racek byla v době naší návštěvy zřejmě možnost koupit plynové kartuše, alespoň dle ceníku. Nicméně jsme to nezkoušeli, tak tuto informaci nepotvrzuji. Jinak za spaní u bivaku racek se platí, je lepší postavit stan cca 200 metrů pod ním na plácku, sice majitel za vámi dojde, že chce zaplatit, ale podle všeho na to nemá žádné právo. Nikdo to tam neplatí. Když tak po něm chtějte osvědčení od národního parku pak odejde.

Doprava Bishkek – Osh

Mezi těmito městy se dá dopravovat pouze letecky nebo si vzít auto. Auta jezdí ze shromaždišť. Cena za osobu je 1000 SOM (400,-kč). Jezdí sedmimístná auta. Taxík po nás chtěl 6000 SOM (2400,-kč). Což byla nakonec i naše cena jelikož jsme byly nuceni zaplatit i za zavazadla která zabrala v autě dvě místa na sezení. Cesta trvá z Oshe do Bishkeku 12 – 15 hodin z��le��í na rychlosti řidiče, naše cesta trvala 13 hodin. Jinak náš řidič byl na ochotný a odvezl nás přímo do hotelu.
POZOR: Ať pojedete kdekoliv taxikem, stopem, vždy dohodněte cenu předem, když tak neučiníte můžou po vás chtít nepříjemně vysokou částku!
V Osh je shromaždiště aut směrem na Bishkek ZDE.
V Bishkeku je shromaždiště aut směrem na Osh u Ošského bazaru ZDE.

Letecké spojení mezi Oš a Bishkek zajištěje několik společností. My využili služeb AVIA Trafic Company. Za jednosměrnou letenku jsme dali 1000,-Kč + jsme se nevešli do váhového limitu zavadla, které je 15 KG a za 18 KG přes váhy jsme dopláceli 510 SOM (204,-kč). Jinak nevím co je na tom pravdy, ale Air Kyrgyzstán, který lítá nejčastěji na této trase, prý skrachoval.
Jinak pokud nemáte koupenou letenku na zpět, vůbec to nevadí v Oši je spousta agentur, kter�� vám ji vystaví. Cena by neměla být vyšší. Agentury najdete ZDE.

Informace k Pik Leninu

Bohužel se nám nepovedlo zajistit povolení do pohraniční zóny jinak než skrz agenturu, tak s tím to nepomůžu. nicméně nikdy jsme ho ani nevid��li fyziky ani ho po nás nikdo nechtěl. Jedni češi tam dokonce dojeli bez agentury a povolení a v C1 to vypadalo, že vše OK. Jak dál nevím.
Pokud pojedete na vlastní pěst taxi případně maršrut by vás neměla přij��t na více jak 9000 SOM (3600,-kč) z Oše do BC. Jenom pokud nebude skrz žádnou agenturu, tak v případě problémů vám nejspíš nikdo nepomůže. Nicméně, i když přes ni budete jistota pomoci taky není.
V bace campu se dají koupit kartuše 230g za 9$ jsou doplňované, ale fungují i v 6200 m.n.m.
Agentury fungující na Pik Leninovi (My využili Asia-mountains):

http://www.ak-sai.com/
http://www.centralasia-travel.com/en/
http://www.asiamountains.net/
http://www.tien-shan.com/

Mapy Ala-Archa (maps Ala-Archa)

Bohužel nic moc kloudného nového není, bohu��el ani v Bisheku se nám nic koupit nepovedlo. Tak že se jede ze starých ruských vojenských map, které jsou ke stažení z: http://loadmap.net/en
Mapy můžete otevřít v plném rozlišení když na ně kliknete, po-té kliknete na ně pravím tlačítkem myši a dáte otevřít v novém okně/kartě. Kde následně po kliknutí pravým tlačítkem můžete zvolit: uložit obrázek jako.

Mapy Pik Lenina (maps Lenin Peak)

Mapy můžete otevřít v plném rozlišení když na ně kliknete, po-té kliknete na ně pravím tlačítkem myši a dáte otevřít v novém okně/kartě. Kde následně po kliknutí pravým tlačítkem můžete zvolit: uložit obrázek jako.

Další stránky ze kterých lze čerpat informace

http://www.pohora.cz/kyrgyzstan/pik-uchitel-oblast-ala-archa-tian-shan/
http://slavomirhorak.euweb.cz/sa1999-prakticke4.htm
http://www.supervht.com/Ala_Archa-4770.htm
http://www.supervht.com/Pik_Lenin.htm

 Pokud najdete nějakou chybu, nepřesnost nebo omyl budu rád, když mě upozorníte případně budu rád i za dodání dalších nových informací.
*kurz za který jsme vybírali z bankomatu byl v na naši době byl 1 SOM = 0,4 kč

 Autor: Michal