Království Tonga (fotky a informace)

Aby jsem trochu utekli ze zimy na Novém Zélandu, koupili jsme letenku a hurá do jižního Pacifiku na souostroví Tonga. Teď zpětně musím říct, že 16-ti denní dovolená v tomhle království byla málo a z toho plyne jediné: nikdy neposlouchejte svoji ženu. No a jelikož vykládat o tom, jak jsme se jenom váleli na pláži, jedli kokosy a neměli pojem o čase by moc záživné nebylo, tak jsem radši jsem sepsal drobné informace o cestování po tomto malém státě. Fotky z ráje najdete na konci článku.

Všechny informace jsou platné k červenci 2015

Všeobecné informace o Tonze najdete na WikipediiZDE(informace o očkování) a MZV. Pro vstup na Tongu na 30 dní nejsou pro občany ČR potřeba víza, respektive je dostanete na letišti. Případně jdou na příslušném úřadě v Nuku’alufu(hlavní městě) prodloužit na 60 dní. Výborné stránky o pacifických ostrovech jsou www.cestadopacifiku.cz. Na Tonze skoro každý mluví alespoň základní angličtinou. 

Doprava na Tongu a mezi jejími ostrovy

Na Tongu se dá dostat z Austrálie (Virgin austraia), Nového Zélandu (Air New Zealand) a Fidži (Fiji airways). Je dobré využít některou ze slevových akcí přímo na stránkách společností.
Letecky se dá mezi jednotlivými souostrovími Tongy dostat s leteckou společností Real Tonga. Letenky se dají koupit  přes internet. Nicméně když je koupíte až na místě (letiště nebo v některé z poboček v hlavních městech souostroví), můžete ušetřit, protože nabízí pár míst levněji v každém letu. Tyto nabídky se na internetu neobjeví. Příklad Tongatapu – Vava’u přes internet 310 TOP (cca 3800,- Kč), ale dají se sehnat i za 220 TOP (cca 2700,- Kč) nebo 255 TOP. Některé lety mezi Tongatapu a Vava’u operuje Fiji airways. Koupit letenku přes stránky Fiji airways výjde na 240 TOP.

Mezi souostrovími Tongatapu, Ha’apai a Vava’u jezdí jednou až dvakrát týdně trajekt, který operuje společnost FISA. Lístek se dá koupit pouze těsně před odjezdem lodi. Loď nejezdí podle předběžného řádu. Tudíž je nutné neustále kontaktovat kancelář v kolik hodin který den pojede. Nicméně z Tongatapu loď obvykle vyplouvá v pondělí/úterý večer. Na Ha’apai ji to trvá 12 hodin a dalších 12 hodin na Vava’u. Po naložení věcí jede zpět na Tongatapu přes Ha’apai. Ale vše se dost mění, tak je nutné průběžně se ptát.

Doprava po ostrovech a mezi ostrovy v souostrovích

Z letiště jak na Tongatapu tak Vava’u vás do hlavního města odveze taxík za 40 TOP (cca 500,-kč) za auto. Na ostrově Tongatapu jezdí od rána do pěti odpoledne autobusy. Na autobusu je vždy uvedena jedna cílová stanice ať už jede jakýmkoliv směrem ta druhá je autobusové nádraží v Nuku’alufu (hlavní město Tongatapu). Nicméně my cestovali výhradně stopem. Je to po taxíku nejrychlejší způsob cestování. Jelikož, každý je ochotný a průměrně každé druhé auto zastaví.

Bankomaty, platební karty a výměna peněz

Na Tonze operuje řada bank včetně ANZ a Westpac. Mají pobočky minimálně v hlavních městech na Tongatapu a Vava’u včetně bankomatů. Levnější variantou mě ale přišlo dovézt NZD, EUR nebo USD a vyměnit ve směnárně, které jsou hned na letišti (kurzy stejné jako ve městě). Platební kartou zaplatíte pouze v lepších obchodech a ubytováních.

Ubytování

Ubytování najdete v následujících odkazech, zde mám pouze dvě doporučení.
Pokud jste v hlavním městě na Vava’u a chcete levně strávit noc v normální posteli se sprchou, doporučuji Puataukanave International Hotel jehož součástí je i hostel za 40TOP (cca 500,- kč). Cena je za pokoj pro dvě osoby.
Pakliže navštívíte souostroví Ha’apai doporučuji navštívit Taiana’s Resort na ostrově Uoleva. Z hlavního ostrova tam za úplného odlivu!(fakt nepodceňovat) můžete dojít pěšky, budete brodit vodu lehce nad kolena. Nicméně, proud je tu dost silný, tak je to i zajímavý adrenalinový zážitek. V resortu na vás dýchne ta pravá tongánská atmosféra, ale čistotu nečekejte. Ceny zde(10 TOP za využití kuchyně na den).

http://www.tongaholiday.com/where-to-stay/
http://www.vavau.to/accommodation.html
http://www.haapai.to/accommodation.html
http://www.tongatapu.to/index.html

Jídlo a voda

Voda z kohoutku většinou pitná není. Když ve vesnici místní požádáte o pitnou vodu, natočí vám dešťovou. My ji pily a asi OK, ale z něčeho jsme 3 dny měli zažívací potíže, ale nic hrozného. Ve městech jsme kupovali balenou vodu 1,5L za 2 TOP (cca 25,-Kč). Pivo a alkohol obecně hodně drahý.
Podstatě všechny obchody s potravinami na Tonze spravují Číňani a sortiment je dost úzký a drahý. Navíc pouze trvanlivé potraviny. Na druhou stranu se na tržištích dá koupit celkem levně ovoce a zelenina (banány, papája, ananas, rajčata, okurky, papriky a místní kořenovou zeleninu podobnou bramborám tapioku). Jsou zde i rybí trhy, kde se dají údajně velice levně koupit čerstvé ryby.
Jídlo v levné restauraci stojí od 5TOP do 10TOP (cca 63 – 125,-kč).
Na ostrovech se dají jíst kokosy, které jsou opravdu všude. Občas se najde limetka a mandarinka. Jsou tu i banány a papáje ale ty mají, i když to tak mnohdy nevypadá, svého vlastníka.

Spaní ve stanu a vaření

Na ostrovech je problém sehnat bomby na kempingové vařiče. Někde jsem četl informaci, že se dají koupit v obchodech HOMEGAS, které jsou na Tongatapu, Vava’u i Ha’apai. Tuto informaci ale nemám ověřenou, a když jsme se ptali jedněch Australanů na Vava’u, tak nám řekli že to neseženeme. Proto bych všem doporučoval vzít jako my BENZÍNOVÝ VAŘIČ!
Na Tonze nenajdete žádné kempy, nicméně místní obyvatelé ještě nejsou zkažení turistickým ruchem, a tak když se zeptáte jestli si na jejich zahrádce můžete postavit stan, většinou se setkáte s kladnou odpovědí. Také je slušnost, když jdete stanovat někam na pláž zeptat se v nejbližší vesnici místních jestli jim to nevadí. Dále přidávám pár míst dobrých na spaní.
Tongatapu
Fua’amotu Beach – pláž s hezkým „parkem“ blízko letiště (cca 2 km) kde se dá dobře přečkat noc před odletem nebo po příletu, vodu vyprosíte od místních ve vesnici Fua’amotu
Hingavele Beach – opět hezká a celkem schovaná pláž, kde se dá i šnorchlovat. Voda opět od místních v nejbližší vesnici.
Vava’u
Soukromá pláž u vesnice Holeva – je zde rozestavěný domek, kde se dá nabrat dešťová voda. Pili jsme ji po převaření. Hodně dobré šnorchlování.
Opuštěný resort na ostrově Nuapapu – od tržiště v hlavním městě Neiafu si chyťte loď co jede do vesnici Matamaka (za cestu tam jsme platili 30 TOP, zpět po nás nic nechtěli, ale rádi jsme jim alespoň 10 TOP přispěli na benzín). Z vesnice pokračujte přes celý ostrov po polní cestě, která se za půlkou změní v pěšinku. V závěru když se vám cesta ztratí na „paloučku“ pod stromy jděte mírně doleva (nepřehledný úsek cca 30 metrů, nesplést s přecházením planin kde je cesta jasná). Cesta vede až na pláž po které se dáte doprava a po 200 metrech jste v opuštěném nedostavěném resortu. Kousek odtud je Korálová zahrada, jedno z nejlepších míst na potápění. Také jde za odlivu přejít na ostrov Vaka’eitu téměř suchou nohou. Voda je zde dešťová v tancích pod domky. Stačí ji převařit nebo chemicky ošetřit. Občas sem místní chodí pást koně a chytat přes noc ryby. V domcích je podlaha z kachliček, tak doporučuji si vzít tlustší karimatku. Spaní opravdu luxus, většina domků má stále okna a je relativně čistá. Pro mě jednoznačně nejhezčí místo na kterém jsme tu byli a za jeho objev vděčíme Zuzce s Honzou, takže díky pokud to čtete.
V souostroví Vava’u jsme dostali taky typ na krásné neobydlené ostrovy, na které se můžete za nějakou částku dostat s rybáři co vyráží z vesnice Taunga na stejnojmenné ostrově. Nicméně nevyzkoušeno a potřebujete velkou reservu, jelikož když vám místní slíbí, že vás vyzvednou za týden, tak nemají problém dojet o týden až dva později, jenom proto, že na vás zapomněli. Jedná se o ostrovy Fua’amotu, Fangasito a údajně nejhezčí Fonua one one 

Šnorchlování

Obecně se říká, že nejlepší šnorchlování je v souostroví Vava’u, nicméně nám se líbilo i na ostrově Uoleva v souostroví Ha’apai. Věci na šnorchlování si dovezte sebou, nic moc na Tonze nekoupíte a půjčení je možné jenom v resortech a agenturách které dělají potápění a plavání s velrybami.
Námi doporučované místa na Vava’u:
Korálová zahrada – za mě nejhezčí místo na Vava’u, viz. výše v info o stanování v popisu: Opuštěný resort na ostrově Nuapapu
Most kousek od Neiafu do vesnice Tefisi – nejvíc se nám líbilo nalevo před mostem když jdete od Neiafu
Soukromá pláž u vesnice Holeva - viz. výše v info o stanování
Okolo ostrova Mala – doplavete z vesnice Talihau


Další doporučení

Obchod PTH nabízí podobný sortiment jako Hornbach jenom v menším měřítku. Obchod se nachází ve všech třech hlavních souostrovích (Tongatapu, Ha’apai, Vava’u). Koupíte zde nepromokavé plachty, pilky, mačety,…
Na Tonze jsou dva mobilní operátoři TCC(modrý) a Digicel(červený). Jelikož nám bylo řečeno, že TCC je pro volání na Tonze lepší, tak jsme ho koupili. Chyba Digicel má výrazně lepší pokrytí. Alespoň v místech které jsme navštívili. Cena za SIM kartu s kreditem 2 TOP je 5 TOP (cca 62,5,-Kč).
Jednou z největších atrakcí Tongy je plavání s keporkaky, na které jsme bohužel měli smůlu jelikož se zde vyskytují od července od prosince. Výlet při kterém si s tímto obrovským tvorem zaplavete stojí okolo 250 TOP(cca 3125,-Kč) na osobu.
Na informacích v Nukualufu a Vava’u seženete mapky souostroví. Na Ha’apai hledali, ale nic nenašli.
My si brali na Tongu místo stanu hamaky, hrozná blbost, vezměte stan. Dost zde prší a na některých místech jsou komáři.
V neděli jdou všichni do kostela a celá Tonga je mimo provoz.

Oficiální stránky Tongy pro turisty: Tonga Holiday(EN)
Výborné stránky o pacifických ostrovech jsou www.cestadopacifiku.cz

Pokud najdete nějakou chybu, nepřesnost nebo omyl budu rád, když mě upozorníte případně budu rád i za dodání dalších nových informací.

PS: Pokud chcete zažít pravou Tongu vyhněte se luxusním resortům a buďte co nejvíc v kontaktu s místními veselými lidmi. Jestli, ale hledáte čistotu a luxus nic jiného než luxusní resort vám nezbývá. 

Fotky z naší dovolené

Autor: Michal